Bosá chůze v trávě
Díky bosé chůzi v trávě a pozvolnému otužování se lépe prokrvují chodidla i prsty, vnímáš překvapivě více tělesného tepla, chodidlo zdravě zapojuje svaly, prsty i klenbu. V rámci fyziologické chůze, jsi pozornější a všímavější ke každému kroku, což je skvělá prevence zranění. Díky bosé chůzi se učíš prožívat přítomný okamžik a tím uzdravuješ mysl a tělo.
V odpovídající terminologii se přínosy skutečně bosé chůze dají shrnout pod pojem EARTHING, neboli GROUNDING, volně přeloženo jako UZEMNĚNÍ - PROPOJENÍ SE s planetou Zemí.
Je vědecky prokázáno, že lidský organismus je ovlivněn nábojem. Je-li dostatek náboje - energie, jejich proudění, jsou veškeré procesy, především ty imunitní, efektivnější. Zrychluje se metabolismus a látková výměna, dochází k potlačování zánětlivých procesů v těle, zvyšuje odolnost a vitalitu.
Náboj ve tvém těle je ovlivněn procesem ionizace. Ionizace Země způsobuje, že tvůj organismus přijímá záporné ionty, které podporují látkovou přeměnu. Probíhá-li tato výměna aktivně, je tvůj organismus o to zdravější.
Rada od vědců a lékařů, kteří se zabývají tématikou groundingu, zní: „Choďte naboso. Organismus, který se pohybuje po zemském povrchu naboso, nedává zánětu šanci.“ Ke zdravému životu nám zjednodušeně řečeno stačí půda pod nohama a Slunce nad hlavou.
Vystavujte se co nejčastěji jen spoře oděni a s bosými chodidly vlivům čisté přírody. Zpočátku se spokoj s vyběhnutím na zahradu, sníh ani déšť není překážkou. Dej svému tělu prostor pro přijetí nového zvyku, někdy i za hranicí komfortu. Postupně, s rostoucí odolností (stále s respektem ke svému tělu), můžeš přidat krátkou procházku lesem anebo v rámci delší vycházky jen na určitou etapu boty zout.
Díky pobytu v přírodě a vystavování se živlům, jak na úrovni bosých chodidel, tak na úrovni povrchu celého těla, vstřebáváme životodárnou energii, prosycujeme jí své tělo i mysl a naše vitalita i odolnost roste.
Základním motto: „Vše s mírou“. Jdi bosa jen tehdy, až se na to budeš cítit. Jen tam, kde budeš mít pocit bezpečného našlapování. Můžeš si u svého ortopeda nebo fyzioterapeuta ověřit, zda nemáš zdravotní omezení související s “bosým pohybem.”
Zdravotní přínosy chůze naboso po trávě:
Zlepšuje zrak. Chození naboso po trávě je účinný způsob, jak přirozeně zlepšit svůj zrak. Pod chodidly jsou body, ke kterým je připojen oční nervový systém. Podle reflexologie může tlak na tyto body “nabít oči.” Pohled na zelenou barvu přírody také uvolňuje vaše oční svaly.
Uvolňuje stres. Zelená je uklidňující barva, která pomáhá uklidnit tvou mysl a snižuje vnitřní napětí. Když chodíš naboso po trávě, zvyšuje se v tvém těle hladina endorfinů (hormonů pro dobrý pocit). Výzkumy ukazují, že chůze naboso po trávě pomáhá snížit hladinu stresu o 62 procent.
Udržuje nohy zdravé. Kůže chodidel při bosé chůzi se napíná a uvolňuje. Svaly, vazy a šlachy na chodidlech jsou posilovány, a díky tomu se snižuje pocit bolení nohou. Chůze naboso také posiluje flexory, které jsou prevencí proti plochým nohám.
Odstraňuje negativitu. Povrchové elektrony Země jsou při bosé chůzi přenášeny do tvého těla a naopak je určitý náboj tvého těla absorbován Zemí. Takové proudění energie je pro tvé tělo blahodárné.
Pomáhá při spánku. Stabilizuje cirkadiánní rytmus tvého těla, díky kterému budeš mít v noci kvalitnější spánek. “Uzemnění” také pomáhá při vyrovnávání hormonů v těle.
Snížení zánětu. Chůze naboso stimuluje činnost tvých orgánů díky působení na reflexní body chodidel. Vystavování se rannímu slunci dostáváš vitamín D s protizánětlivými vlastnostmi. Koloběh energie díky výměně náboje mezi Zemí a tvým tělem zajišťuje čištění a látkovou výměnu. Vše uvedené má proto významný vliv na prevenci tvého těla vůči zánětům.
Co dalšího můžeš bosou chůzí ovlivnit?
Posílit rovnováhu svého autonomního nervového systému. Podporovat své kardiovaskulární zdraví. Zlepšit viskozitu krve. Posilovat aktivitu a výkon mozku. Zlepšit variabilitu srdeční frekvence.