Termín porodu
V první řadě je potřeba si uvědomit, že odhadovaný termín porodu skutečně není víc než pouhý odhad! Toto datum dostaneš od svého gynekologa na první prohlídce podle všeobecně známých průměrných matematických propočtů, bez ohledu na to, zda přesně víš datum početí anebo ne. Běžně se termín porodu odvozuje od prvního dne poslední menstruace, přičte se jeden rok, odečtou se tři měsíce a přičte týden.
Ano, čteš dobře - gynekologové těhotenství opravdu počítají již od prvního dne poslední menstruace (což vychází cca o dva týdny dříve, než dojde k ovulaci a poté k oplodnění vajíčka spermií) a je rozděleno do 10ti lunárních měsíců po 28 dnech. To znamená, že porodnické těhotenství je o dva týdny delší, než embryologické, a má 10 měsíců.
V tomto výpočtu gynekolog očekává, že máš průměrný ovulační cyklus exaktně 28 dní, zároveň jsi ovulovala přesně ve 14. den cyklu (toto číslo je opět průměr ze všech možných termínů ovulace) a tvé těhotenství bude trvat přesně 280 dní (40 týdnů), což je opět pouze matematický průměr délky těhotenství lidského jedince.
Žádný z těchto matematických výpočtů nezahrnuje individuální nastavení tvého těla, jedinečné vývojové potřeby tvého miminka ani specifické okolnosti ovlivňující tvé těhotenství a počátek porodu.
Navíc, sama možná budeš tou maminkou, které v průběhu těhotenství lékař termín porodu několikrát posune (není výjimkou, že dvakrát či třikrát) podle výsledných měření na ultrazvuku. Tato skutečnost již sama o sobě vypovídá o nepřesnosti udávaných termínů.
Odhadovaný termín porodu ovlivňují i další faktory:
- kalendářní měsíce mají odlišnou délku,
- termín prvního dne poslední menstruace nebyl zapsán přesně,
- tvůj poslední menstruační cyklus měl odlišnou délku, než je průměr 28 dní,
- ve tvém těle došlo k ovulaci v jiný den, než je stanoveno matematickým průměrem,
- délka každého těhotenství se liší,
- UTZ měření získané v průběhu těhotenství mohou ukazovat na vývoj dítěte v určité fázi a čase, ale stejně jako má každé dítě po narození různé tempo vývoje, platí to i pro jeho vývoj v děloze a nemusí tak přesně zapadat do matematických tabulek.
Až do tohoto bodu není s odhadovaným termínem nic špatného. Zjistila jsi, že jsi těhotná a od svého ošetřujícího lékaře máš tip, kdy přibližně miminko hodlá přijít na svět. To je z mnoha důvodů docela praktické :-)
Pro tvůj vnitřní klid a pohodu však velmi doporučujeme, aby sis sama pro sebe a zejména pro lidi ve tvém okolí termín porodu nastavila benevolentněji, jako např. začátek listopadu - přelom srpna a září - polovina ledna. Tím se budeš cítit mnohem svobodnější, až se začne termín blížit a tlak okolí na tebe i tvé miminko bude jemnější.
Lékařskou obcí všeobecně uznávané fyziologické těhotenství se pohybuje ve velmi širokém intervalu od 265 do 300 dní (což odpovídá 38 týdnům až 42 týdnům těhotenství) a děti narozené kdykoli v rozmezí těchto 35 dní jsou donošené a narozené v termínu.
Pokud se tvé miminko neohlásí přesně ve 40. tt, potom patříš k 95% matek, kterým se děti narodily mimo lékařem určený termín :-)
Je vhodné se podle této skutečnosti zařídit a případně být připravena (zejména s blížícím se koncem těhotenství) hájit zájmy své i svého dítěte.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Téměř všechny ženy, jejichž odhadovaný termín porodu (40. tt) uplynul a miminko se ještě nenarodilo, čelí velkým nátlakům. I přesto, že je matka i po 40. týdnu těhotenství stále “v termínu” - podle WHO se o přenášení dá mluvit teprve od 42+1 a později - většina českých zdravotníků již tuto fázi od 40. tt nesprávně označuje za přenášení. V tomto případě lékařské postupy směřují k jedinému: vyvolat porod a donutit miminko narodit se ještě před 42. tt.
Vyvolávané porody jsou však mnohem náročnější jak pro matku, tak i pro dítě a vyžadují více zásahů. K vyvolání porodu by se mělo přistoupit pouze ze závažných lékařských indikací. Podle světových statistik při indukci každý 3. z 10 porodů končí akutním císařským řezem!
Pokud ti zdravotníci doporučují vyvolání porodu (indukci) před 42. týdnem těhotenství, dlužíš sobě i miminku oprávněné vysvětlení důvodů. Ptej se na rizika i výhody a dej si čas na rozmyšlenou. Zhodnoť se svým partnerem a dulou - porodní asistentkou, zda přínosy indukce převáží rizika.
Pokud je tvé miminko opravdu v termínu, zde je nabídka efektivních způsobů, jak citlivě přivolat počátek porodu:
- pravidelné každodenní procházky na čerstvém vzduchu,
- časté milování, kdy při každém orgasmu uvolníš do těla velké množství oxytocinu, který je potřeba k započetí porodu. Zároveň prostagladiny ze spermatu naměkčí a připraví čípek pro porod,
- láskyplné doteky jako objímání, mazlení, laskání, líbání, stimulace bradavek, masírování, hlazení po vlasech apod. také uvolňují do těla oxytocin,
- vyhýbání se umělému osvětlení (zejména spektru modrého světla, které je v LED televizních obrazovkách, počítačových displejích a mobilních telefonech),
- bylinkové čaje např. z listů maliníku / zázvoru / skořice,
- zařadit do jídelníčku hrst datlí denně,
- prohřívací koření a ostrá jídla,
- vaginální napářka,
- emoční odblokování,
- práce se strachy (hypnoterapie, kvantová terapie a další techniky),
- relaxace a vizualizace,
- akupunktura / akupresura,
- masáže,
- práce s rebozo,
- důvěra v miminko, které samo nejlépe ví, kdy se má narodit :-).
Pro tyto a další podpůrné způsoby kontaktuj kvalifikované ženy, viz tým podpory NASKI, které tě podpoří ve tvých rozhodnutích a v případě potřeby nabídnou přirozené metody k citlivému přivolání porodu.