3. týden těhotenství
Uhnízdění
Asi po čtyřech dnech od oplodnění vzniká blastocysta, která se skládá přibližně ze sta buněk a vylučuje látky spouštějící významné změny ve vašem organismu, mimo jiné přípravu dělohy na přijetí embrya a vynechání menstruace. Šestý až sedmý den se oplodněné rýhované vajíčko uhnízdí v děložní sliznici (endometriu).
V prvních týdnech je nitroděložní vývoj velmi rychlým a dynamickým procesem. Během týdne se již jedná o několik set buněk, které se začínají seskupovat a diferencovat předem určeným způsobem. Z některých se vyvíjí samotný zárodek, z jiných podpůrné tkáně, které embryo živí.
Ve vzácných případech se blastocysta rozdělí na dvě jednotky, z nichž se pak vyvíjejí jednovaječná (identická) dvojčata.
Buňky obklopující dutinu blastocysty mají na svém povrchu kořenovité výběžky (klky), které vrůstají do endometria. Jejich prostřednictvím dochází k výměně živin a odpadních látek mezi krevním oběhem matky a dítěte. Z těchto výběžků postupně vzniká placenta, která je klíčovým orgánem pro výživu a ochranu plodu. Současně se blastocysta noří čím dál hlouběji (implantuje) do děložní sliznice.
Během této rané fáze těhotenství je komunikace mezi embryem a tělem matky obzvláště důležitá, jelikož umožňuje správné zásobování živinami a zachování těhotenství. Je fascinující, s jakou přesností se tyto procesy odehrávají aby podpořily růst a vývoj nového života.
👧Jsem v tom!
Pro plnohodnotný vývoj plodu si pečlivě vybírej potraviny nutričně vyvážené a bohaté na vit. B, C, D, E, K2, kyselinu listovou (nejméně již měsíc před otěhotněním a v 1. trimestru alespoň 400mg denně), železo, jód, vápník, hořčík, draslík, Omega3 mastné kyseliny, bílkoviny a minerály.
🧓Jsi v tom taky!
Právě jsi nainvestoval do vašeho životního konta! Přesto, že je to prozatím velmi nenápadné, tvůj dosavadní život se tímto dramaticky proměnil.