10. týden těhotenství
Plod
Právě jsi s miminkem vstoupila do dalšího důležitého období, ve kterém tvé dítě na sebe bere podobu člověka, získává rozpoznatelné lidské rysy, a lékaři ho od této chvíle nazývají plod.
Ocasní výběžek mizí. Zatímco hlavní orgány v uplynulých týdnech prošly významným vývojem (organogenezí), od této chvíle budou dozrávat a zdokonalovat své funkce.
Srdce má čtyři dutiny a tepe velmi rychle (obvykle mezi 170 - 190 tepů za minutu). Ke konci 1. trimestru se srdeční tep miminka dostane zhruba na 120 - 160 tepů za minutu a zůstane relativně stabilní po zbytek nitroděložního vývoje.
Centrální nervová soustava se vyvíjí pozoruhodným tempem, má se za to, že v mozku dítěte každou minutu přibývá zhruba čtvrt milionu nových neuronů. V ústech se vyvíjejí chuťové pohárky, objevují se zárodky zubů, v celém těle se zpevňují kosti a oddělují se prsty na rukou a nohou.
👶Miminko měří 3,1 - 4,2 cm, asi jako průměrná švestka.
🔅Rostoucí děloha tlačí na močový měchýř, což se může projevit nutností častějších návštěv toalety. První trimestr s sebou nese radikální fyzické změny a zvýšené nároky na tělo. Není proto výjimkou, že se jako důsledek objeví permanentní únava. Vysoké koncentrace hormonů ovlivňují nejenom celý tvůj organismus, ale také emoční stav, který se může projevovat změnami nálad a emoční křehkostí.
👧Jsem v tom!
Buď proto k sobě citlivá a snaž se co možná nejvíce vyhovět svým měnícím se potřebám. Pokud pracuješ, dopřávej si časté přestávky. Jestliže pečuješ o starší děti, neváhej požádat o pomoc a využij každou chvilku klidu k odpočinku. Denně vyhledávej příležitosti k relaxačním aktivitám, meditaci a také ke spánku. Současně nezapomínej na zdravé a pravidelné svačinky a procházky v přírodě. Veškerá sebepéče tě odmění lehkostí a snazším zvládáním celého těhotenství.
🧓Jsi v tom taky!
Jestliže jste se s partnerkou rozhodli absolvovat prvotrimestrální screening, vyšetření se běžně absolvuje mezi 10. a 13. tt+6 tt. Slouží k časnému odhalení vývojových vad a chromozomálních abnormalit. Avšak i přesto, že je screening považovaný za moderní metodu, nevykazuje 100% přesné výsledky a v případě falešné pozitivity může způsobit zbytečné stresové zatížení obou rodičů i dítěte. Zvažte tedy jeho nutnost.
Buď svojí partnerce v tomto kroku pevnou oporou!
Zjisti si dostatečné množství informací předem. Připrav si otázky na ošetřujícího lékaře a doprovázej partnerku během vyšetření jednak jako emocionální podpora, tak i jako rodič svého dítěte.
Využij příležitosti zeptat se na další navazující vyšetření (odběr plodové vody; odběr choriových klků - obě tato vyšetření jsou však invazivní a nesou s sebou určité riziko potratu!). Nově je v ČR dostupný (prozatím finančně náročnější avšak neinvazivní) rozbor DNA krve matky. Proto důkladně zvažte, zda a případně jaká vyšetření podstupovat.