41. týden těhotenství
Tukové zásoby
Děťátko si nadále ukládá podkožní hnědý tuk, tvoří si zásoby na období po narození. Tuk se mu nyní hromadí zejména kolem kolen, loktů a ramen, na kterých se mohou tvořit malé roztomilé důlky. Díky těmto zaoblujícím se křivkám a faldíkům jde miminko pěkně stisknout a pomazlit. Ale především, i přesto, že stále nabývá na váze, měkké tukové zásoby se při průchodu porodními cestami snadno “zmáčknou” a nepřekážejí.
Tukové zásoby nepředstavují zásadní rozdíl v tom, jak snadno dítě projde porodními cestami. Porodním kanálem většinou první prochází hlavička a na té se tuk neukládá. Argumentem k indukci porodu by tedy nikdy neměla být pouze odhadovaná váha miminka, nýbrž neoddiskutovatelné zdravotní důvody.
👶Běžná porodní hmotnost donošeného miminka je v rozpětí od 2 500 až 4 000 gramů.
🔅Pro miminko vede nejpřirozenější cesta narození z maminčina bříška rovnou na bříško. Děťátko se sice ocitne v neznámém prostředí vnějšího světa, nicméně je stále v těsném kontaktu se svojí maminkou. Slyší její srdeční tep i hlas, vnímá rytmus jejího dechu, dotýká se s ní kůže na kůži, která ho zahřívá, cítí její vůni, naváže s ní oční kontakt a během několika okamžiků poprvé ochutná první mléko (kolostrum). Miminko by mělo zůstat nerušeně a nepřetržitě na těle maminky po dobu nejméně 1 hodiny, tzv. “Zlaté hodinky”. Nenechejte si tyto jedinečné okamžiky, které se již nikdy nebudou opakovat, vzít.
Proces vzájemného navazování kontaktu v tělesné blízkosti se nazývá skin-to-skin bonding a je nesmírně důležitou součástí porodního zážitku jak pro samotné děťátko, tak i pro maminku. Startuje přirozené fyzické procesy v těle dítěte, které napomáhají ideální poporodní adaptaci, má významný vliv na úspěšné kojení a je mimo jiné též prevencí poporodních depresí matek. Tento fakt podporuje mnoho výzkumů, které za posledních 30 let prokázaly, jak je bonding fyzickému i duševnímu zdraví novorozence i matky prospěšný. U dítěte mimo jiné napomáhá k vytvoření správného dýchacího vzorce, nastolení pravidelného srdečního tepu, udržení si zdravé tělesné teploty, snižuje hladinu kortizolu (stresových hormonů), má vliv na úspěšné přisátí k prsu, kvalitnější a delší spánek, optimální tělesnou hmotnost, lepší vývoj mozku, psychickou stabilitu, atd. U matek je prevencí nadměrného poporodního krvácení, podporuje odloučení placenty a startuje celkový proces rekonvalescence.
👧"Jsem v tom!"
Během bondingu bude zdravotní stav děťátka pravidelně kontrolován na tvé hrudi a tím vyhodnoceno apgar skóre. Miminko se po určité chvíli přisaje k tvému prsu, což zároveň podpoří uvolňování oxytocinu pro samovolné odloučení placenty. Po dotepání pupečníku, respektive ve vhodný okamžik, který určíš ty anebo tatínek, může dojít k přestřižení pupečníku. Existuje i volba lotosového porodu, kdy se nechá pupečník odpadnout samovolně. Většinou k tomu dojde mezi 3. a 9. dnem po porodu, proto je však třeba se po celou tu dobu starat o miminko i placentu společně.
🧓"Jsi v tom taky!"
Po bondingu miminka s maminkou přichází tvůj speciální čas s děťátkem. Zatímco tvá partnerka půjde na WC, do sprchy, oblékne se a sní první jídlo, budeš mít děťátko u sebe. Rozepni si košili a nech si miminko přiložit na hrudník, abyste spolu pokračovali ve skin-to-skin bondingu. Více slov netřeba, zažij to na vlastní kůži …