41. týden těhotenství

 

Tukové zásoby 

Děťátko si nadále ukládá podkožní hnědý tuk, tvoří si zásoby na období po narození. Tuk se mu nyní hromadí zejména kolem kolen, loktů a ramen, na kterých se mohou tvořit malé roztomilé důlky. Díky těmto zaoblujícím se křivkám a faldíkům jde miminko pěkně stisknout a pomazlit. Ale především, i přesto, že stále nabývá na váze, měkké tukové zásoby se při průchodu porodními cestami snadno “zmáčknou” a nepřekážejí.

Tukové zásoby nepředstavují zásadní rozdíl v tom, jak snadno dítě projde porodními cestami. Porodním kanálem většinou první prochází hlavička a na té se tuk neukládá. Argumentem k indukci porodu by tedy nikdy neměla být pouze odhadovaná váha miminka, nýbrž neoddiskutovatelné zdravotní důvody. 

👶Běžná porodní hmotnost donošeného miminka je v rozpětí od 2 500 až 4 000 gramů. 

🔅Pro miminko vede nejpřirozenější cesta narození z maminčina bříška rovnou na bříško. Děťátko se sice ocitne v neznámém prostředí vnějšího světa, nicméně je stále v těsném kontaktu se svojí maminkou. Slyší její srdeční tep i hlas, vnímá rytmus jejího dechu, dotýká se s ní kůže na kůži, která ho zahřívá, cítí její vůni, naváže s ní oční kontakt a během několika okamžiků poprvé ochutná první mléko (kolostrum). Miminko by mělo zůstat nerušeně a nepřetržitě na těle maminky po dobu nejméně 1 hodiny, tzv. “Zlaté hodinky”. Nenechejte si tyto jedinečné okamžiky, které se již nikdy nebudou opakovat, vzít. 

Proces vzájemného navazování kontaktu v tělesné blízkosti se nazývá skin-to-skin bonding a je nesmírně důležitou součástí porodního zážitku jak pro samotné děťátko, tak i pro maminku. Startuje přirozené fyzické procesy v těle dítěte, které napomáhají ideální poporodní adaptaci, má významný vliv na úspěšné kojení a je mimo jiné též prevencí poporodních depresí matek. Tento fakt podporuje mnoho výzkumů, které za posledních 30 let prokázaly, jak je bonding fyzickému i duševnímu zdraví novorozence i matky prospěšný. U dítěte mimo jiné napomáhá k vytvoření správného dýchacího vzorce, nastolení pravidelného srdečního tepu, udržení si zdravé tělesné teploty, snižuje hladinu kortizolu (stresových hormonů), má vliv na úspěšné přisátí k prsu, kvalitnější a delší spánek, optimální tělesnou hmotnost, lepší vývoj mozku, psychickou stabilitu, atd. U matek je prevencí nadměrného poporodního krvácení, podporuje odloučení placenty a startuje celkový proces rekonvalescence. 

👧"Jsem v tom!"

Během bondingu bude zdravotní stav děťátka pravidelně kontrolován na tvé hrudi a tím vyhodnoceno apgar skóre. Miminko se po určité chvíli přisaje k tvému prsu, což zároveň podpoří uvolňování oxytocinu pro samovolné odloučení placenty. Po dotepání pupečníku, respektive ve vhodný okamžik, který určíš ty anebo tatínek, může dojít k přestřižení pupečníku. Existuje i volba lotosového porodu, kdy se nechá pupečník odpadnout samovolně. Většinou k tomu dojde mezi 3. a 9. dnem po porodu, proto je však třeba se po celou tu dobu starat o miminko i placentu společně.

🧓"Jsi v tom taky!"

Po bondingu miminka s maminkou přichází tvůj speciální čas s děťátkem. Zatímco tvá partnerka půjde na WC, do sprchy, oblékne se a sní první jídlo, budeš mít děťátko u sebe. Rozepni si košili a nech si miminko přiložit na hrudník, abyste spolu pokračovali ve skin-to-skin bondingu. Více slov netřeba, zažij to na vlastní kůži …  

39. týden těhotenství

 

Chytrý imunitní systém

Pupečníkem, který je nyní necelé 2 cm silný, prochází z placenty k miminku kromě živin a kyslíku též mateřské protilátky, známé jako imunoglobuliny (IgG). Tento transplacentární přenos poskytuje sice dočasný, ale klíčový zdroj pasivní imunity, který chrání novorozence před infekcemi v období mnoha týdnů až šesti měsíců po porodu. 

Po narození si děťátko v reakci na setkání s viry a bakteriemi z okolního prostředí začne postupně budovat svůj vlastní imunitní systém. Mateřské mléko hraje v tomto procesu významnou roli. Obsahuje protilátky, bílé krvinky, antigeny a další složky, které pomáhají dítě před infekcemi chránit. 

Proces plného kojení (ideálně nejméně po dobu 6 měsíců i více) a působení okolí zásadně přispívá k dozrávání imunitního systému miminka a k optimální adaptaci na jeho mikrobiální prostředí. 

👶Miminko měří asi 50,7 centimetrů a váží kolem 3350 gramů, svojí velikostí se vyrovná vodnímu mini melounu. 

🔅Jak rozpoznat počátek porodu? 

První doba porodní, neboli otevírací fáze, nastupuje díky vyplavování hormonu oxytocinu, který aktivuje porodní stahy - kontrakce a udržuje je činné. Tyto děložní vlny ztenčují a otevírají čípek, až dojde k jeho úplné dilataci (průměr 10 cm). Porodní stahy přicházejí pravidelně, v rytmických intervalech, jejich intenzita sílí a časový rozestup mezi nimi se postupně zkracuje. Oproti poslíčkům, které ustanou se změnou polohy, odpočinkem, teplou koupelí či sprchou, porodní kontrakce běží nepřetržitě nehledě na změny polohy, fyzický výkon, spánek či jinou aktivitu. 

Některým ženám, je jich však menšina, před nástupem kontrakcí odteče plodová voda. Pokud je čirá a nezapáchá, stále platí to stejné - čeká se na pravidelné kontrakce, které postupně zesilují a tím dilatují děložní čípek. Dokud žádné kontrakce nejsou, není kam spěchat. Podle výzkumů proslulého porodníka Michela Odenta, který je jedním z nejvýznamnějších zastánců fyziologického porodu, se zhruba 70% dětí narodí přirozeně během následujících 24 hodin, zatímco 90% dětí se narodí až během 48 hodin po odtoku plodové vody. 

Ve druhé době porodní je děložní čípek úplně dilatován a děťátko se tlačí směrem dolů k poševnímu východu až k úplnému narození. 

Ve třetí době porodní je odloučena placenta a vypuzena z těla ven. 

Některá gynekologická pracoviště v ČR provádí v posledních týdnech těhotenství i během porodu rutinní CTG monitoring, i přesto, že Světová zdravotnická organizace (WHO) tento postup u nízkorizikových těhotenství plošně používat nedoporučuje. Metoda se vyznačuje vysokou mírou falešně pozitivních výsledků (až 64%) a tím se snižuje pravděpodobnost přirozeného průběhu porodu a zvyšuje riziko ukončení těhotenství císařským řezem (viz Studie lékařské fakulty Masarykovy Univerzity Brno, Prof. MUDr. A. Roztočil, CSc., Prof. MUDr. P. Ventruba, DrSc., Š. Pellantová, r. 2000). 

Vyhledej si proto relevantní informace předem a poraď se se svojí porodní asistentkou, jaký postup s ohledem na tvůj průběh těhotenství a porodu bude nejbezpečnější. 

🧓Jsi v tom taky!

Taška do porodnice už by měla čekat v předsíni. Jestliže kontrakce přicházejí pravidelně v rozmezí 3 - 5 minut asi po dobu jedné hodiny a trvají více než 30 - 60 sekund, miminko je na cestě. Zavolej vaši porodní asistentku (a dulu) anebo připrav partnerku k odjezdu do porodnice. Pokud se objeví silné krvácení anebo zakalená (zapáchající) plodová voda, zkontaktuj ihned vaši porodní asistentku či porodnici. 

 

38. týden těhotenství

 

Donošené miminko 

Od tohoto týdne je tvé miminko donošené a zralé. Může se rozhodnout přijít na svět kdykoliv. Všechny jeho orgány jsou vyvinuté, plíce jsou připraveny poprvé se nadechnout. Jste v termínu.

Mozek a nervová soustava je nyní v pokročilé fázi vývoje. Klíčové procesy budou pokračovat i v následujících týdnech - jak v těhotenství, během porodu, tak i po něm. Zkušenosti, které děťátko zažije během svého příchodu na svět i v týdnech po porodu a podněty z jeho prostředí budou přispívat k dalšímu zušlechťování a formování mozkových struktur. 

Vývoj mozku od početí do tří let je rozhodující. Mozek prochází pozoruhodným růstem a vytváří se pevný kognitivní, sociální a emocionální základ na celý jeho život.  

👶Miminko měří asi 49,3 centimetrů a váží až 3200 gramů, délkou se připodobňuje pórku.

🔅V raném těhotenství se ti v cervikálním kanálu vytvořila hlenová zátka, jejíž funkcí bylo zabránit vniknutí bakterií a infekcí k miminku. V těchto týdnech, kdy se tvůj děložní čípek připravuje na porod (ztenčuje se a otevírá), se hlenová zátka ztrácí, což je normálním příznakem pozdního těhotenství. Někdy odejde najednou (např. na toaletě anebo ve sprše), jindy odchází po menších částech, bez povšimnutí. Její struktura je hustý, lepkavý hlen, barvu může mít průzračnou až bílou, někdy s příměsí krve. Odchod hlenové zátky je jedním z příznaků blížícího se porodu, ale sama o sobě, bez dalších průvodních jevů, neznamená okamžitý nástup porodu. Některým ženám se zátka uvolní hodiny, dny, anebo týdny před porodem, jiným ženám hlenová zátka odejde až v průběhu porodu. 

👧Jsem v tom!

Navzdory zvýšené únavě v posledních dnech možná nyní překvapivě zažíváš příliv energie, kdy máš pocit, že musíš dokonale uklidit, přeorganizovat a uspořádat skříně (či dokonce celé pokoje), nakoupit další a další věci k porodu i pro miminko nebo navařit zásoby jídel. Jedná se o syndrom hnízdění, který je zapříčiněn kombinací hormonálních, psychologických a instinktivních faktorů. K tomuto chování v posledních týdnech těhotenství jsou matky (a také samice zvířat) naprogramovány evolucí, aby přivedly své potomky do co nejbezpečnějšího prostředí. Navíc si tím upevňují vztah ke svému nenarozenému dítěti. Intenzita hnízdícího chování se může u každé maminky lišit, většinou s blížícím se termínem porodu zesiluje. 

🧓Jsi v tom taky!

Váš velký den “D” může přijít každým okamžikem. Nachystej pár maličkostí, které mohou tvé partnerce pobyt na porodním sále zpříjemnit. Některé ženy se po příjezdu do porodnice necítí komfortně, což mívá za následek zpomalení porodu. Takovému scénáři můžeš jednoduše předejít. Trocha plánování předem pomůže vytvořit příjemné hnízdečko dokonce i v nemocničním prostředí. Zaměř se na přirozené podmínky jako jsou teplo, přítmí, tlumené hlasy, pocit bezpečí a intimity. Vezmi si tuto neocenitelnou službu zajištění maximálního komfortu na starost. 

Nechej si od partnerky ukázat, kde v tašce do porodnice najdeš její oblíbený polštář a deku, aroma difuzér a s ním esenciální oleje (např. levandule, růže damašská), intimní světlo (např. solná lampička), nahřívací polštářky z pecek či rašeliny, žínku na otírání potu a vaginální napářku. Toto vybavení pak v průběhu porodu své ženě nabízej a vhodně je využij k jejímu maximálnímu pohodlí. 

Pro bezstarostný odjezd do porodnice měj při ruce seznam všech důležitých telefonních čísel - na porodní asistentku či dulu, na porodnici a jména i kontakty na známé či příbuzné, kteří se postarají o vaše domácí mazlíčky anebo přislíbili hlídání starších dětí ve chvíli odjezdu k porodu. 

V mobilu předem vytvoř playlist s relaxační hudbou dle přání tvé ženy. Po příchodu na porodní pokoj poté nezapomeň zatáhnout žaluzie, zhasnout stropní osvětlení a požádat personál o respektování intimity včetně tlumenějšího hlasu při konverzaci. 

 

37. týden těhotenství

 

Termín porodu není pevně daný

Děloha je miminku už opravdu těsná, ale stejně se v rámci možností aktivně pohybuje. Jeho pravidelný pohybový vzorec bude pokračovat až do okamžiku narození. 

Mezi dneškem a porodem se mozek děťátka zvětší ještě o celou třetinu. Trávicí systém se stále vyvíjí a bude zrát i několik let po narození. V prvním roce života tenké střevo naroste o více než jeden metr.

Je třeba mít na paměti, že v lékaři určený termín porodu - konkrétní den - se narodí pouhé 4% dětí. Jestliže se vaše miminko nenarodí v daný den, patříte k 96% rodičů, kterým se děti narodí mimo lékařem určené datum. Porod v termínu je ale kdykoliv mezi 38. a 42. týdnem těhotenství. Děti narozené v tomto rozmezí jsou považovány za donošené. Je vhodné být připraveni a počítat s variantou, že se miminko může ohlásit již po ukončeném 37. týdnu těhotenství. 

👶Miminko měří asi 48,3 centimetrů a váží až 3000 gramů, délkou dosahuje zhruba velikosti mangoldu.

🔅Množství plodové vody v tomto týdnu dosahuje vrcholu (mezi 700 ml a 1 000 ml).  Avšak s pokračujícím růstem miminka se kvantum vody začne snižovat. V následujících dnech, které tě přibližují k porodu, se množství tekutiny ustálí přibližně na 600 ml. Jakmile miminko v děloze zabere více prostoru než plodová voda, kopance a šťouchance můžeš cítit ostřeji. 

👧Jsem v tom!

Tvé měkké porodní cesty se začínají pomalu připravovat na porod, prsa se zvětšují a jsou těžší, obrysy bradavek se rozšiřují. Jak těhotenské hormony změkčují svaly, vazy a úpony v celé pánvi, je ideální podpořit tento proces masáží hráze (perinea). Perineum je oblast mezi vaginou a konečníkem. Masírováním tkání těchto partií během posledních týdnů těhotenství uvolní svaly, které se potřebují rozvinout při průchodu hlavičky miminka na svět. Přesto, že se doporučení kdy s masáží začít, liší, není žádoucí provádět ji příliš brzy a jít silou proti ideálnímu načasování přírody. Masáž hráze probíhá na vnitřní straně pochvy, i když současně protahuje pokožku a tkáně na vnější straně. Masírování je zejména vhodné v místě jizvy po předchozím porodu. 

Postup:

  1. Měj umyté ruce a ostříhané nehty.
  2. Před masáží své tělo prohřej koupelí ve vaně anebo vaginální napářkou.
  3. Navlhči jeden nebo oba palce olejem a vsuň je po první kloub do vagíny. 
  4. Tlač dolů směrem ke konečníku a současně i do stran. 
  5. Pozvolna pokračuj, než ucítíš mírné mravenčení anebo protahování tkáně. 
  6. Pomalu a jemně masíruj spodní část pochvy pohyby ve tvaru písmene U, současně vyvíjej tlak do stran a dolů. 
  7. Tkáň nakonec promasíruj palci (v pochvě) proti ukazováčkům (vně hráze).  
  8. Buď jemná. I když to ze začátku nemusí být příjemné, nikdy by to nemělo bolet.
  9. Poprvé masíruj asi minutu, postupně budeš schopna čas prodloužit až na 5 min .
  10. Při masáži nevyvíjej tlak na močovou trubici. 

🧓Jsi v tom taky!

Pokud jsi ochoten asistovat partnerce při masáži hráze, nabídni ji svoji účast. Před samotnou masáží, zatímco si partnerka dopřává teplou koupel, připrav intimní prostředí s příjemnou hudbou a tlumeným osvětlením. K masírování přistupuj velmi něžně a často se dotazuj, zda je pohyb i tlak v pořádku. Měj na paměti, že masáž v těchto intimních partiích je terapeutickým procesem, který vyžaduje vědomou přítomnost, empatii a maximální jemnost. Masáž prováděj způsobem popsaným výše, jen namísto palců použij dva prsty - ukazováček a prostředníček, které vsuneš hlouběji do pochvy, až po druhý kloub.

36. týden těhotenství

 

Finalizace polohy pro porod

Většina dětí zaujímá definitivní pozici k porodu polohou záhlavím. Součástí vrcholících příprav miminka bude též jeho sestoupení do pánve. S tím klesne vrcholek dělohy níže a matce se bude opět lépe dýchat. 

Postupně se odlučuje lanugo, i když některá miminka mají jemné chmýří na pokožce (zejména na lopatkách a horní části paží) i po narození. Vernix se částečně vstřebává do pokožky a částečně se “odlupuje” v plodové vodě.

👶Miminko měří okolo 47 centimetrů a váží zhruba 2750 gramů, velikostí se přibližuje cukrovému melounu Piel de Sapo. 

🔅Od počátku těhotenství se velikost dělohy zvětšila minimálně desetkrát! Jakmile se miminko dostane do pozice hlavičkou dolů, rozpoznáš jeho pozici zejména díky kopancům do bránice a žeber. Hlavička miminka bude postupně klesat níže a její tlak na močový měchýř v posledních týdnech těhotenství zintenzivní tvoji potřebu navštěvovat toaletu (ve dne i v noci). 

👧Jsem v tom!  

Nastal čas sbalit si tašku k porodu. Aktuální seznam bys měla dostat přímo v porodnici, níže je výčet těch nejdůležitějších věcí pro tvoji inspiraci: 

  • těhotenská průkazka a veškeré výsledky vyšetření v těhotenství,
  • průkazka pojišťovny,
  • občanský průkaz (obou rodičů),
  • oddací list (rozvodový list), doklad z matriky o přiznání otcovství,
  • vyplněné formuláře tvé porodnice (anamnéza, prohlášení o jménu, kontakt na pediatra apod.),
  • porodní plán,
  • 2krát pohodlná rozepínací košilka (1krát k porodu a 1krát na oddělení šestinedělí) a župan, 
  • přezůvky,
  • teplé ponožky k porodu (i v létě) - u porodu je potřeba mít nohy v teple,
  • kojící podprsenky (větší a menší vel.) včetně kojících vložek, 
  • balení jednorázových poporodních (síťových) kalhotek a porodnické vložky,
  • hygienické potřeby včetně intimního mýdla a gumičky do vlasů,
  • 2krát ručník (1krát na intimní partie, 1krát na zbytek těla),
  • svačinky jako zdroj energie k porodu (hroznový cukr, kvalitní hořká čokoláda, raw tyčinky),
  • zásoba jídla a pití k porodu pro tebe i pro partnera,
  • červená dečka (vypraná bez aviváže) na přikrytí miminka během bondingu, 
  • čepička a ponožky, případně též další oblečení pro miminko na pobyt na šestinedělí,
  • kosmetika pro miminko v bio nebo eko kvalitě,
  • autosedačka s dekou a teplé oblečení pro miminko na cestu domů.

🧓Jsi v tom taky!

Usnadni si život. Dohodni se s partnerkou, jak zajistit nákupy během šestinedělí a vytvořte si předem univerzální nákupní seznam. Zvaž, zda-li zvládneš pravidelné nakupování ty sám, či raději poprosíte sousedku anebo budete objednávat online. Také rozmyslete, kdo vám vypomůže s úklidem, praním a vařením, a kdo zastane (alespoň občasné) hlídání starších dětí.

V šestinedělí bude nejdůležitějším úkolem maminky být děťátku k dispozici 24/7. Její veškerá snaha bude směřovat k úspěšnému kojení a naplnění všech potřeb miminka. Neméně důležitým bude pro maminku dostatečný odpočinek, její plná rekonvalescence po porodu je esenciální. 

Všichni tři si budete společně zvykat na úplně nový režim. Není žádoucí, abys vyčerpal všechnu svoji energii na provozních věcech v domácnosti. Efektivně proto zorganizuj dělbu práce a úkoly přerozděl blízké rodině a přátelům.

35. týden těhotenství

 

Schopnost termogeneze

Děťátko je stále více podobné novorozenci, vytváří si tukové zásoby, takže má pokožku pěkně růžovou a vyhlazenou. Nahromaděný hnědý (multilokulární)  tuk je speciální tím, že kromě zásobárny energie, tvarování povrchu těla, tlumení nárazů, produkce některých hormonů a tepelné izolace, dokáže vytvářet tělesné teplo. 

Novorozenec neumí regulovat tělesnou teplotu jako dospělý jedinec. Povrch těla má ve srovnání se svojí hmotností větší a je tak náchylnější ke ztrátám tepla. Avšak hnědý tuk generuje teplo prostřednictvím procesu zvaného termogeneze, což je zásadní v poporodní adaptaci.  

Všechny hlavní vnitřní orgány, až na plíce, jsou plně vyvinuty. Plíce obvykle dozrávají koncem 37. týdne těhotenství. Drtivá většina dětí narozených v tomto týdnu však již mívá poporodní adaptaci bez závažných problémů.

👶Miminko měří asi 46 cm a váží kolem 2550 gramů, svojí velikostí se nyní podobá cukrovému žlutému melounu.

🔅V následujících týdnech budeš vyzvána k absolvování kultivačního vyšetření z pochvy zaměřeného na detekci streptokoků skupiny B. V případě GBS pozitivity (výskytu této bakterie při výtěru z pochvy) by ti při porodu mělo být do žíly aplikováno několik dávek antibiotik, aby se léčivo dostalo přes placentu k miminku ještě před narozením a eliminovalo se tak riziko přenosu. Dle výsledků celosvětové Cochrane databáze se statisticky jedná zhruba o jednoho novorozence ze 2000 dětí, který se nakazí bakteriální infekcí GBS. 

Studie z roku 2011 zjistila, že antibiotika podávaná u porodu navýšila u dětí výskyt antibiotické rezistence při léčbě vážných bakteriálních infekcí v pozdějším věku. Antibiotika u porodu také mohou zničit veškeré prospěšné bakterie, které miminko během průchodu porodními cestami přirozeně získává od své matky. 

Výskyt streptokoka ve tvém těle eliminuješ užíváním lichořeřišnice, česneku a čaje z černého bezu několik týdnů předem. 

👧Jsem v tom!  

V tomto období (optimálně do 37. týdne) bys měla mít vybranou porodnici a absolvovat tzv. check-in, tedy vstupní vyšetření a zaevidování. Při té příležitosti měj s sebou vytisknutý porodní plán, který s personálem prodiskutuješ a necháš si ho u nich založit do evidence k porodu. I nadále však zůstáváš v ambulantní péči svého gynekologa. Check-in do porodnice slouží především k předání informací o dosavadní péči a celkovém průběhu těhotenství. Dle doporučených postupů můžeš být předána gynekologem do péče porodnice kdykoli po vzájemné dohodě - s ohledem na aktuální průběh tvého těhotenství.

🧓Jsi v tom taky!

Vyčleň si čas na schůzku v porodnici s tvojí partnerkou a podpoř ji při prosazování přání z vašeho porodního plánu. Zároveň cestu do porodnice využij jako příležitost zmapovat si nejvhodnější trasu a zjistit, jak dlouho cesta trvá a kde v areálu porodnice nejlépe zaparkovat. Být připraven předem se vyplatí. Na tyto záležitosti nebudeš mít kapacitu ve chvíli, kdy tvá žena bude sedět v kontrakcích v autě a bude nutné ji bezpečně dopravit až na porodní sál.

Objednávkový formulář - Obchodní podmínky - Zpracovávání osobních údajů

Uložit
Uživatelské preference cookie
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud odmítnete používání souborů cookie, tento web nemusí fungovat podle očekávání.
Přijmout vše
Odmítnout vše
Marketing
Soubor technik, jejichž cílem je obchodní strategie a zejména studie trhu.
Analytics
Nástroje používané k analýze dat za účelem měření efektivity webových stránek a pochopení toho, jak fungují.
Google Analytics
Povolit
Zakázat